Yabancı Seyyahların Gözünden Yeme-İçme Kültürü -Nazlı Pişkin ile Söyleşi-

banner_gyyyh

Yeniyerel Sohbetler No.9

Yabancı Seyyahların Gözünden Yeme-İçme Kültürü

5 Mart Cumartesi 

Saat 14.00-17.00

Büyük Akdeniz havzasının geleneksel yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamında çeşitli dergilerde (Sofra, Metro Gastro, Yemek ve Kültür, vb.) yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri yayınlanmaktadır.
Akdenizli bir ailenin çocuğu olup Ege’de doğan Nazlı Pişkin, yiyeceklerin hikâyelerinin anlatıldığı, emeğin daima taktir edildiği sofra başı sohbetlerinin yapıldığı bir ortamda büyüdü. Üç kuşaktır şekercilikle uğraşan dedesinin lokum kazanları kaynayan, ceviz ezmesi yapılan dükkânında ve üzüm bağlarında, anason ve haşhaş tarlalarında geçirdiği zamanlar lezzet hafızanında ayrı bir yer etmiştir. Dillere ve yazmaya olan ilgisi, onu Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun olmaya kadar götürdü (1994). Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra tarih aşkıyla İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’nda “İngiliz Seyyahlara Göre 17. Yüzyılda Akdeniz ve Akdeniz Limanları” adlı teziyle yüksek lisans derecesi aldı (2011).
Büyük Akdeniz havzasının geleneksel yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamında çeşitli dergilerde (Sofra, Metro Gastro, Yemek ve Kültür, vb.) yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri yayınlanmaktadır. Kitap çalışmaları arasında kitap çevirileri (Andrew Dalby, Tehlikeli Tatlar; Muhammed Bağdadî, Kitâbü’t Tabîh; Palmira Brummet, Osmanlı Deniz Gücü, vb.), çeviri kitap editörlükleri (Andrew Dalby, Bizans’ın Damak Tadı; Phyllis Pay Bober, Sanat, Kültür ve Mutfak, vb.) ve telif kitap editörlükleri sayılabilir. Editörlerinden olduğu çok yazarlı Rakı Ansiklopedisi (2010) ve editörü olduğu Tan Morgül’ün Rakı And Fish (2014) yeme-içme kültürü alanında uluslararası, saygın kitap ödülü olan Gourmand ödüllü eserlerdir.

Nazlı Pişkin, yemek tarihi konulu yemekli sohbetler düzenlemekte ve çeşitli sektörlerden şirketler için yemek kültürü konulu konuşmalar yapmaktadır.

Sosyal medyada, İnce Kiler adlı yemek kültürü sayfasının https://www.facebook.com/incekiler ve Instagram’da https://www.instagram.com/nazlipiskin hesabının sahibi ve yöneticisidir.

Evinin küçük arka bahçesinde, tabiat ananın nimetlerinden sevdiği bazı sebze, şifalı bitki ve çiçekleri yetiştiren Nazlı Pişkin, eşi ve oğluyla birlikte bu nimetler üzerinden hayatın tadını çıkarıyor.

Kaynak 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.