Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu

logo-orta

Değerli Bilim İnsanları,

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’nün T.C. Başbakanlık Türk Tarih Kurumu ve
T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın destekleriyle
1-3 Aralık 2016 tarihleri arasında Manisa’da gerçekleştireceği
“Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu”na
katılımınızdan onur duyacağımızı bildirir, saygılarımızı sunarız.

Bildiri Özetlerinin Gönderilmesi: 15 Eylül
Kabul Edilen Bildiri Özetlerinin Açıklanması: 14 Ekim
Bildiri Tam Metinlerinin Gönderilmesi: 14 Kasım
Sempozyum Tarihi: 1 – 3 Aralık

İletişim için: cezayirsempozyumu@cbu.edu.tr

NOT: Bildiri özetleri kitabı, sempozyum tarihinden önce basılacağı için yukarıda verilen tarihler hususunda katılımcıların azami dikkat göstermesi gerekmektedir.

BİLDİRİ KONULARI

Sempozyumda sunulacak bildirilerin; tarih, edebiyat, dilbilim, sanat tarihi, antropoloji, sosyoloji, coğrafya, denizcilik, uluslararası ilişkiler ve iktisat gibi farklı alanları kapsaması planlanmaktadır.

GENEL BİLGİLER

Osmanlı denizcilik tarihinin önde gelen isimlerinden Barbaros Hayrettin Paşa tarafından 1516 tarihinde fethedilen Cezayir, yaklaşık olarak 300 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altında kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetinin ardından Fransız sömürgesi olan Cezayir, 1962 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Cezayir, günümüzde sosyal, kültürel, ekonomik ve turistik bakımdan Kuzey Afrika ülkeleri arasında ayrı bir önem taşımaktadır. “Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu” ile Cezayir’deki tarihsel mirasın, tarih ve disiplinler arası bir bakış açısıyla yapılan araştırmaların sunulması ve tartışılması planlanmaktadır.

Yurtiçinden ve yurtdışından bilim insanlarının katılacağı sempozyumda bildirilerin; tarih, edebiyat, dilbilim, sanat tarihi, antropoloji, sosyoloji, coğrafya, denizcilik, uluslararası ilişkiler ve iktisat gibi farklı alanları kapsaması planlanmaktadır.

Sempozyumda kabul edilen bildiriler; sempozyum bilimsel programında alanlarına göre ayrılıp oturumlarda konu bütünlüğü sağlanacaktır. Her bildiri için 15 dakika sunuş, 5 dakika tartışma süresi tanınacaktır. Sempozyum sonunda; yurt içinden ve yurt dışından bilim insanları tarafından sempozyumun genel bir değerlendirmesi yapılacak ve bir sonuç bildirisi hazırlanacaktır.

Sempozyumda sunulan bildirilerin gerekli çeviri ve düzenlemeleri yapıldıktan sonra Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlanması planlanmaktadır.

Sempozyum katılımcılarının ulaşım ve konaklama masrafları tarafımızca karşılanacaktır.

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.