Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu

image

Osmanlı denizcilik tarihinin önde gelen isimlerinden Barbaros Hayrettin Paşa tarafından 1516 tarihinde fethedilen Cezayir, yaklaşık olarak 300 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altında kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetinin ardından Fransız sömürgesi olan Cezayir, 1962 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Cezayir, günümüzde sosyal, kültürel, ekonomik ve turistik bakımdan Kuzey Afrika ülkeleri arasında ayrı bir önem taşımaktadır. “Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu” ile Cezayir’deki tarihsel mirasın, tarih ve disiplinler arası bir bakış açısıyla yapılan araştırmaların sunulması ve tartışılması planlanmaktadır.

Açılış Bildirisi Prof. Dr. İdris BOSTAN tarafından “Osmanlı Akdeniz’i ve Barbaros Hayreddin Paşa” başlığıyla sunulacaktır. Diğer dikkat çekici isimler ise, Prof. Dr. Chakib BENAFRI “16.Yüzyılda, Barbaros Kardeşlerin Cezayir’deki Yerliler İle İlişkileri”, Prof. Dr. Luis F.Bernabe PONS “Khayreddin Barbarossa And The Making Of A New Society İn Magrib” başlığıyla sunulacaktır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’nün T.C. Başbakanlık Türk Tarih Kurumu ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın destekleriyle 1-3 Aralık 2016 tarihleri arasında Manisa’da gerçekleştireceği sempozyum için program:

Program için tıklayınız. 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.