Akdeniz Dünyası Bülteni -Kasım 2015-

16th-century-portolan

“Prof. Dr. Salih Özbaran’a Armağan”

Türk Tarih Eğitimi Dergisi Türkiye’deki tarih eğitimi/yazımı ve tarih araştırmalarındaki katkılarından dolayı emekli “Prof. Dr. Salih Özbaran’a Armağan” olarak çıkarmayı planlıyor. Salih Özbaran’ı eserlerini/görüşlerini ele alan çalışmalara yer verilecek sayı Mayıs 2016’da yayınlanacak.

Prof. Dr. Feridun M. Emecen’ın Yeni Kitabı Çıktı!

Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Feridun M. Emecen, yeni bir esere imza attı. ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuruluş ve Yükseliş Tarihi 1300-1600’ adlı eser, Osmanlı Devletinin başlangıç ve klasik çağına ışık tutuyor.

Prof. Dr. Maria Pia Pedani’nin Yeni Kitabı Çıktı!

Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Maria Pia Pedani’nin “Doğu’nun Kapısı Venedik” adlı kitabı çıktı. Batı ile Doğu ve Hıristiyanlık ile İslam arasındaki buluşmanın merkezi, uzun yüzyıllar boyunca Venedik ile Osmanlıların ilişkisi elçiler, tercümanlar, mühtediler, korsanlar ve casuslar gibi aktörler üzerinden aktarılan bilgilerle ele alınıyor.

Doç. Dr. Özlem Kumrular’ın Yeni Kitabı Çıktı!

Osmanlı Tarihçisi Doç. Dr. Özlem Kumrular’ın “Kösem Sultan: İktidar Hırs ve Entrika” adlı kitabı çıktı. Kitap, pek çok farklı dilde arşiv belgesi ve kaynaktan süzülerek bize ulaşan kaynakları kullanarak Kösem Sultan ve dönemine ışık tutuyor.

Haliç Dayanışması Haliçport’a Dava Açtı

Haliç Dayanışması bileşenleri meslek odaları, Haliçport olarak bilinen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan Haliç tersanelerine ilişkin imar planlarını yargıya taşıdı.

Kanuni’nin “Rodos Seferi Güzergahı” Turizme Kazandırılıyor

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’deki Rodos seferi sırasında Bozüyük’ten Marmaris’e kadar kullandığı güzergaha ilişkin 3 üniversiteden 8 bilim adamınca gerçekleştirilen çalışmalar turizme kazandırılacak.

BBC Radio 4’te İnebahtı Savaşı Tartışıldı

BBC Radio 4’te Melvyn Bragg’ın sunduğu programa Diarmaid MacCulloch, Kate Fleet, Noel Malcolm katıldılar. Programda erken modern çağda yaşanan gelişmeler ışığında Hıristiyan siyasi birliği, Osmanlıların Batı’ya ilerleyişi konuları başta olmak üzere pek çok konu ele alındı. Programın indirilebilir ses kaydı bulunmakta.

Tormesli Lazarillo 1554 Kitabı Çıktı!

Tormesli Lazarillo olmasa büyük ihtimalle Don Kişot yazılamazdı. Tormesli Lazarillo, İspanya’nın “Altın Çağı” olan XVI. yüzyılda, anonim bir eser olarak ortaya çıkmıştır. Pikaresk roman türünün ilk örneği. Cervantes olmak üzere pek çok yazarı etkilemiştir. Dönemin İspanya’sına, kültürüne ışık tutan eser, yine dönemin sosyal yapısını ironik bir dille ele alıyor.

İspanya Kralı’ndan Sefarad Yahudilerine: Sizi ne kadar da özlemişiz

İspanya Kralı 6. Felipe, 1492 senesinde ülkeden göç etmeye zorlanan Sefarad Yahudilerine vatandaşlık veren kanun dolayısıyla Kraliyet Sarayı’nda bir tören düzenledi. Kral Felipe, “Sevgili Sefaradlar, bağlılığınız ve dilinizi ve geleneklerinizi koruduğunuz için teşekkür ediyorum. Ve ayrıca kin yerine sevginin üstün gelmesini sağladığınız ve çocuklarınıza bu vatanı sevmeyi öğrettiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

200 yıllık parohetler Yahudi kültürel mirası

Parohet yani atlas, kadife, ipek gibi değerli kumaşlardan yapılmış, gümüş, bakır ya da çinko alaşımlı ipliklerle işlenmiş gelinlik ya da örtü olarak kullanılmış bir tekstil ürünü, 325 “parohet” Finlandiya’dan gelen konservasyon (koruma) konusunda uzman bir ekip tarafından tek tek elden geçirildi.

Akhisar’da antik sinagog yıkılmayacak

Sosyal medyada paylaşılan ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağını iddia edilen, Akhisar’daki antik sinagogla ilgili son sözü Akhisar Belediyesi söyledi. Belediye henüz sonuçlandırılmış bir kentsel dönüşüm projesinin olmadığını açıkladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.