“Uluslararası Barbaros Kardeşlerin Cezayir’e gelişinin 500. Yılı” Sempozyumu Gerçekleştirildi (9-10 Kasım 2016)

bicayede-500-yil-anma-sempozyumu

Bicayede 500 yil anma sempozyumu

Barbaros Kardeşlerin Cezayir’e gelişinin 500. yılı anısına Becaye ve Cezayir şehirlerinde uluslararası sempozyum ile Cezayir ve Türkiye Arşivlerinde bulunan dönemin belgelerinden oluşan ortak sergi düzenlendi.  Sempozyuma üst düzey Türk ve Cezayirli yetkililer, Akdeniz ve denizcilik tarihi uzmanları ve araştırmacılar katıldılar. İki tarafın Deniz Kuvvetleriyle Arşiv Müdürlükleri etkinliğin organizasyonunu üstlendi.

cezayirde-barbarosun-ins%cc%a7a-ettirdig%cc%86i-mahzen

Cezayir’de Barbaros’un inşa ettirdiği mahzen

9 Kasım’da Cezayir’in Becaye şehrinde, Becaye Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen Sempozyumun açılış konuşmalarını protokol gereği Becaye Valisi, Becaye Üniversitesi Rektörü, eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Cezayir Milli Arşivi Genel Müdürü Abdülmecid Şîhi, Türkiye Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal ve Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mehmet Poroy yaptı. Açılış konferanslarını ise İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. İdris Bostan ile Cezayirli Prof. Dr. Nasreddin Saidûnî gerçekleştirdi.  10 Kasım’daki diğer oturumlarda da Türk ve Cezayirli uzmanlar konu ile ilgili bildiriler sundular. Piri Reis’in aslına uygun resmettiği tarihi Becaye Kalesi bütün katılımcılar tarafından gezildi.

reisler-sarayinda-bir-osmanli-topu

Reisler Sarayında Bir Osmanlı Topu

Katılımcıların Cezayir şehrindeki programları arasında ise Barbaros Hayreddin Paşa zamanında inşa edilen mühimmat ve ganimet mahzenleri, Reisler Sarayı, Tementfous Kalesi ve içindeki müze gezdiler. Ayrıca Cezayir’in farklı şehirlerinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Danslar Topluluğu tarafından sahnelenen oyunlar Cezayir halkı tarafından büyük ilgi gördü. Becaye kentinde, Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında sahne alan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Danslar Topluluğu’nun, Barbaros kardeşlerin hayatını konu alan Barbaros isimli oyunu, 700’den fazla Cezayirlinin beğenisine sunuldu. Başkent Cezayir’deki Opera Binası’nda sergilenen Barbaros Kardeşlerin hayatını konu alan dans gösterisini de bin 400 sanatsever izledi.

Cezayir Kültür Bakanı İzzettin Mihoubi, yaptığı açıklamada bu tür etkinlikleri desteklediklerini, ayrıca iki ülke arasındaki tarihi ilişkinin bu şekilde sergilenmesinden ve halk tarafından yoğun ilgi görmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.