Kahve Sohbetleri: Kahve, Okuma ve Kıraathane Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu

13012776_10153975256912597_6661173894349503927_n

Kahve Sohbetleri
Kahve, Okuma ve Kıraathane
Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu
14 Mayıs 2016 / 14:30

Pera Müzesi’nin Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle Şubat – Mayıs 2016 ayları arasında sunduğu Kahve Sohbetleri başlıklı dört konuşmadan oluşan etkinlik serisi sona eriyor. Müze’nin Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adlı koleksiyon sergisi kapsamında sunulan serinin son etkinliği 14 Mayıs Cumartesi günü Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun sunumuyla gerçekleşecek olan “Kahve, Okuma ve Kıraathane”.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Türk kahvesinin kültürel değerine sahip çıkarak, bu kültürün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan Kahve Molası seçkisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor. Sohbette, Doğu ve Batı dünyasının edebiyat, sanat, siyaset ve akademi çevrelerinin kahve tutkusundan bahsedilecek, Türkiye’de kıraathanenin doğuşu ve bu mekanların sosyal ve kültürel etkileri üzerinde durulacak.

Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu hakkında

1993 yılında Atatürk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Kemalettin Kuzucu, 1994 yılında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1996 yılında tarih uzmanı, 2000 yılında tarih doktoru unvanını aldı. 2001-2008 yılları arasında Kars Kafkas Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 2007 yılında doçent oldu. 2013 yılının Ocak ayından itibaren Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde profesör unvanıyla çalışmaktadır. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi bilim kurulu asli üyesidir. Osmanlı’nın son dönemlerinde şehirleşme ve bayındırlık faaliyetleri, modernleşme hareketleri, İstanbul tarihi, Sivas tarihi ve Ermeni meselesi konularında araştırmalar yapmaktadır.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.