135. Söyleşi: Fabio Grassi Türk – İtalyan İlişkileri

fabio_grassi

Fabio L. Grassi Kimdir?

Fabio L. Grassi, 1963 yılında Roma’da doğdu. Roma Üniversitesi Çağdaş İtalyan Tarihi bölümünde, Türk-İtalyan ilişkileri üzerine doktora yaptı. İtalya’daki devlet liselerinde ve İstanbul’daki İtalyan Lisesi’nde İtalyanca ve Latince dersleri verdi.

11 yıldır İstanbul’da yaşayan Grassi, 2005 yılından bu yana, Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve aynı üniversitede, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesidir.   İtalyanca ve Türkçe yazdığı çok sayıda akademik makalesi ile İtalya ve Türk Sorunu 1919-1923  Kamuoyu ve Dış Politika (2003) adlı kitabı yayınlanmıştır.

İtalyan tarihçi Fabio L. Grassi’nin,  Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattığı “Atatürk” adlı kitabı, bir yıl önce İtalya’da yayınlandı. Turkuvaz kitap tarafından Türkçeye çevrildi. Osmanlı ve Türk uzmanı olan Grassi, akıcı Türkçesiyle, binlerce kaynaktan ve İtalya’daki arşivlerden faydalanarak hazırladığı bu kitabı, “25 yıllık bir entelektüel serüvenin meyvesi” olarak tanımlıyor.

Son kitabı “Türk İtalyan İlişkilerinde Az Bilinenler” geçtiğimiz ay Tarihçi Kitabevi Yayınları’ndan çıkmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.