Gnalic Batığı / Rönesans Avrupası’nın Aynası

unnamed

III. Murat zamanında Harem’de çıkan yangın sonrası, Hırvat asıllı Sadrazam Siyavuş Paşa tarafından Harem için verilen siparişi Venedik’den getiren gemi 1583 senesinde Hırvatistan açıklarında batmıştır.

Kazıdan çıkartılanlar döneme ışık tutarken, bunlar arasında ipek dokuma kumaşın sağlam olarak bulunması en dikkat edici buluntu olmuştur. Nur Banu Sultan için getirilen siparişlerin içinde olduğu belirtilen kumaşın yanısıra ilgi çeken çok çeşitte eseri ihtiva eden Gnalic batığı, TINA Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı girişimiyle, Türkiye’de sergilenmesi için bir yıldan fazla bir süredir yapılan çalışmalara konu olmuştur.

Zadar Üniversitesi Öğretim Üyesi Bayan Irena Radic Rossi Kazı Başkanı olarak halen çalışmalarını Texas A&M Üniversitesi INA Kuruluşu ile müştereken yürütmektedir. Bayan Rossi batık ve buluntularla ilgili bir sunum yapmak üzere 10 Nisan tarihinde İstanbul’a geliyor.

2016 senesinde Gnalic batığı buluntuları sergisine ev sahipliği yapacak olan Sabancı Müzesi işbirliği ve yapılacak toplantıyı onurlandırmanızı dileriz.

Tarih : 10 Nisan 2015/Cuma
Saat : 16:30
Yer : Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, İstiklal Cad. No:181 Beyoğlu
LCV : Sanem Yükselsoy Tekcan – syukselsoy@ku.edu.tr

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.