“İstanbul’un 100 Denizcisi” kitabı çıktı

616

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı desteğiyle hazırlanan ”İstanbul’un Yüzleri” adlı serinin kitapları okuyucuyla buluşmaya devam ediyor.

Serideki her kitap, alanlarında uzman kişilerce İstanbul’un kültürel açıdan zenginliğini ve birikimini ortaya koyma amacıyla hazırlandı.

Proje bittiğinde kitapların 100’ü kütüphanelerdeki yerini alacak. Her kitapta 100 konu olduğuna göre İstanbul’un 10 bin yüzü okuyucularla buluşmuş olacak.

Serinin yeni kitabı, “İstanbul’un 100 Denizcisi” Prof. Dr. İdris Bostan tarafından hazırlandı.

İstanbul, Osmanlı döneminde savaşların yönetiminde önemli gelişmelerde söz sahibi olmuş çok sayıda denizciye ev sahipliği yapmıştır. Buna rağmen denizcilerin hayatları hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Buradan yola çıkarak hazırlanan “İstanbul’un 100 Denizcisi” kitabında; vezirlik, sadrazamlık gibi devletin üst kademelerinde görev almış kapudan paşalara ve Osmanlı denizciliğine hizmeti geçen başarılı denizcilere yer verildi.

Yine bu eserde, Denizcilerin biyografilerine, katıldıkları seferlere, başarılarına ve başarısızlıklarına, donanmaya getirdikleri yeniliklere yer verilmeye çalışıldı.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.