Uluslararası Mersin Sempozyumu 4-6 Ekim 2018

SEMPOZYUMUN AMACI VE KAPSAMI

Çok Değerli Bilim İnsanları ve Kıymetli Araştırmacılar,

Her yıl periyodik olarak düzenlenmesi planlanan Uluslararası Mersin Sempozyumu’nun ilki, 4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında Mersin’de, Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık iş birliği ile gerçekleştirilecektir.

Sizleri, yılın en güzel döneminde, dünyanın en güzel şehirlerinden biri, Akdeniz’in kalbi Mersin’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız. Bu yıl “Her Yönüyle Mersin” teması ile bir araya geleceğimiz bilgi şölenimizde, Akdeniz’in incisi Mersinimizi, kırsalından kent merkezine, bütün yönleriyle akademik açıdan ele alacağız. Tabi ki bu sizlerin etkin katılım ve destekleriyle mümkün olacaktır.

Mersin ilimiz, sahip olduğu büyük tarihsel miras, eşsiz doğa güzellikleri ve zengin kültürel birikimiyle yalnızca Akdeniz Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Mersin Akademi ve Mersin Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen bu uluslararası sempozyumda, geçmişten günümüze kalbi Mersin sevgisiyle çarpan, elleri Mersin’i yazmak için kalem tutan herkesi aynı çatı altında, akademik bir ortamda buluşturmak en büyük arzumuzdur. Mersin için yazılmış her türlü bilgi ve belgeyi aynı potada toplayıp kayıt altına almak ve güncel bir Mersin bilgi platformu oluşturmak temel hedefimizdir. Bu bilgi birikimi, müteakip süreçte, ilgi duyan herkes ile dijital, matbu, sözlü, görsel-işitsel ortamlarda paylaşılacaktır.

Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı sempozyumumuza, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi ve metropol belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, bölgemizin önemli sivil toplum kuruluşlarının da katkı yapması beklenmektedir.

Mersin ve yöresi ile ilgili, çevreden ekonomiye, sağlıktan nükleer enerjiye, tarımdan sanayiye ve ticarete, güzel sanatlardan tarih ve arkeolojiye, sosyolojik yapıdan spor ve sanata, doğa bilimlerinden mühendisliğe her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılıp, kayıt altına alınması bu bilgi şöleninin temel amacıdır. Ulusal ve uluslararası bilim otoritelerinin ilgi ve dikkatlerini Mersin üzerine çekerek; ilimize dair her türlü konuyu tartışıp, bilimsel çözüm yolları üretmek de etkinliğin, temel somut hedeflerindendir. Ulaşılacak bilgi birikiminin Bildiri Tam Metinleri Kitabında, Tematik kitaplarda, Uluslararası dergiler de yayınlanması planlanmaktadır. Böylece, Mersin iline yönelik yapılacak her türlü araştırma çalışmalarında ve üretilecek politikalarda başvurulabilecek temel bir bilimsel bilgi kaynağı oluşturulacaktır.

Sahip olduğunuz her türlü bilimsel bilgi birikimini, Mersin’in eşsiz tarihsel, doğal, toplumsal ve kültürel ortamında gerçekleştirilecek bilgi şöleninde paylaşabilmek ümidiyle, katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

Sempozyum Konuları:
Mersin ili ve İlçelerini (Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus ilçeleri başta olmak üzer Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçeleri de dâhil) konu edinen her türlü araştırma:
Arkeoloji
Çevre (Ekoloji) ve Atık Yönetimi
Coğrafya
Denizcilik
Dil ve Edebiyat
Ekonomi ve Ticaret
Eğitim Bilimleri
Fen ve Matematik Bilimleri
Güzel Sanatlar
Hukuk
İlahiyat/Din Bilimleri
Lojistik
Mimarlık Planlama ve Tasarım
Mühendislik
Ormancılık
Sağlık ve Tıbbi Bilimler
Sanayi
Sosyal, Beşerî ve İdarî Bilimler
Sosyoloji
Spor Bilimleri
Su Ürünleri
Turizm
Tarım, Gıda ve Hayvancılık
Tarih ve Sanat Tarihi
Veterinerlik
Yerbilimleri ve Madencilik
Diğerleri …

İletişim Bilgileri:
Prof. Dr. D. Ali ARSLAN – 0553 666 06 06 (Düzenlenme Kurulu Başkanı)
Arş. Gör. HALİL ÇAKIR – 0555 144 80 88
Arş. Gör. BURAK ŞAHİN – 0536 577 21 37
E-posta: mersinsempozumu@gmail.com

Sempozyum Mekânı: Mersin Üniversitesi Uğur Oral Kültür Merkezi, Çiftlikköy Kampüsü, Mersin.

Sempozyum Web Adresi: https://www.mersinakademi.com.tr/

BİLDİRİ ÖZETİ YAZIM ESASLARI
Tebliğ özetleri 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman yazı karakterinde, 1,5 satır aralığında ve 250 kelimeyi geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Özet metni hazırlanırken şu esaslar dikkate alınmalıdır:
Bildiri adı,
Bildiriyi hazırlayanın/hazırlayanların unvan, ad, soyadları,
İletişim bilgileri,
Çalıştıkları kurum,
Özet,
Anahtar sözcükler (En fazla 6 tane),
Abstract,
Keywords

Bu hususlar dikkate alınarak hazırlanacak olan bildiri özetleri, sempozyum sayfasındaki form doldurularak, online ortamda, “Word” dosyası halinde mersinsempozumu@gmail.com adresine gönderilecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.