Osmanlı Denizcilik Tarihini Yazmak

atölye afiş

Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı tarafından organize edilen “Osmanlı Denizcilik Tarihini Yazmak” başlıklı atölye çalışması 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Kurul Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Birbirinden değerli, alanın uzmanlarının katılacağı atölye çalışmasının alt başlığı ise “Sorun-Kaynak-Yöntem” olarak belirlendi.

Osmanlı Tarihi araştırmaları içinde denizcilik tarihini inceleyen çalışmalar, henüz arzu edilen genişlik ve derinlikte bir literatür oluşturmuş değildir. Oysa ki Osmanlıların “deniz imparatorluğu” isimlendirmesine uygun düşebilecek bir tecrübeye sahip olduğu ifade edilebilir. Günümüzde Osmanlı Denizcilik Tarihi’nin çeşitli konularını ele alan çalışmaların gözle görülür bir şekilde arttığı dikkat çekmektedir. Bu durum denizcilik sahasında çalışanlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Bu noktada Osmanlı Denizcilik Tarihi üzerine çalışanların sahayla ilgili cevap aradıkları sorunlar, kaynak tetkiki ve tahlili, filolojik ve deneysel yöntemler gibi metodolojik konularda ortak akıl oluşturmaya ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Bu hususların bir kısmı genel olarak tarihçilik ve Osmanlı tarihçiliğiyle, bir kısmı ise dünya ve Osmanlı denizcilik tarihiyle alakalıdır. Bu sebeple sahanın uzmanlarının bu konuları karşılıklı bir bilgi alışverişi ortamında tartışıp değerlendirmeleri faydalı olacaktır.

Araştırmaların Geçmişi ve Bugünü; Kaynaklar; Yöntem ve Yaklaşımlar isimlerini taşıyan üç ana başlık altında denizcilik tarihi araştırmalarının temel meselelerinin ele alındığı atölye çalışmamız bu amaçla düzenlenmiştir. Sunumlar ve yapılacak katkılarla oluşacak değerlendirmelerin ileride yapılacak yeni çalışmalara ışık tutacağı ümit edilmektedir.

Atölye programını aşağıdaki bağlantılardan görüntüleyebilirsiniz.

Atölye Çalışması Programı

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.