500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Yenilendi

b_21012016H2mM0UDvrNze6PNMNJelIr66S

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi artık Neve Şalom’da. Yenilenen müze 14 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. Uzun yıllar Zülfaris Sinagogunda hizmet verdikten sonra, Neve Şalom Sinagogu çatısı altında yeniden yapılanan 500. Yıl vakfı Türk Musevileri Müzesi, 14 Ocak’tan itibaren ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Daha renkli, daha zengin ve daha teknolojik olarak yeniden yapılanan Müzenin ilk ziyaretçileri Şili’den gelen bir çift oldu.

Neve Şalom Sinagogu Vakfı, İtalyan, Antakya, İzmir ve Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagoglarından alınan yeni objelerle müze zenginleştirildi. Ayrıca bireysel olarak bağışlanan aile yadigârı parçalar da koleksiyona eklendi. Böylece gün geçtikçe müze arşivi daha da zenginleşti.

b_13012016AjLSNbN3JkGFn6sjznuRijp8E

Müzede, teknoloji yoğun olarak kullanılıyor. Dokunmatik ekranlar ve mp3 çalarlar, ziyaretçileri zaman içinde yolculuğa çıkarıyor. Kullanılan teknoloji ile müzenin sürekli yenilenen ve dinamik bir içeriğe sahip olması hedeflendi. Göç yolları, yakın tarih, gelenekler ve yerleşim yerleri bu panolarda detaylı olarak izlenebiliyor.
Apollon Sinagoguna ait midraş bölümünde sergilenen dini objelerin yaşattığı mistik bir ortamdan geçen ziyaretçiler, etnografya bölümünde bir yaşam döngüsü içinde Osmanlı ve Türk topraklarındaki Yahudi yaşamına tanıklık edecekler. Yeni ve eskinin birlikte harmanlandığı, barkovizyon ile değişik temalarda filmler izleyebileceğimiz bu keyifli bölüm müzenin en renkli alanlarından birini oluşturuyor.
Edirne Sinagoguna ait maket, küçük ziyaretçiler için eklenen aktivite köşeleri müzenin yenilikleri arasında sayılabilir.

Kaynaklar

http://www.salom.com.tr/haber-97755-yeni_muze__kapilarini_aciyor.html

http://www.salom.com.tr/haber-97846-yeni_muzenin__ilk_ziyaretcileri.html

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.