Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana 7 Ocak – 27 Şubat 2016

hot coffee

  • “Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana” sergisi, kahvenin hayatın nasıl tam da ortasında var olduğunu, bu üç şehirdeki serüvenini, tarihi gelişimini, kültürel dinamikleri nasıl şekillendirdiğini ve günümüzdeki yansımalarını anlatan bir kültür projesi sergisidir.
  • 7 Ocak – 27 Şubat 2016 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilecek sergi süresince her Cumartesi günü “Kahve Bahane, Sohbet Şahane” başlıklı sohbetler de gerçekleştirilecek.

Kahire, İstanbul, Viyana… Nil, Tuna, Boğaziçi… Sade, orta, şekerli… Koyu, acı, kaymaklı… Sabah, öğlen, akşam…  Tek başına, sevgiliyle, en çok da dostlarla… Bir küçük nezaket, bir sohbet, bir davet… Ayılma, uyanma, canlanma… Koşmaların yetişmelerin arasında bir iki yudumluk durma, zamanın amansız akışına bir ufak çomak sokma, bazen uzun uzun hüzünlü veya ümitli veya öylesine oturup bekleme…

İşe güce, kedere keyfe eş: kahve…

“Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana” sergisi, kahvenin hayatın nasıl tam da ortasında var olduğunu, bu üç şehirdeki serüvenini, tarihi gelişimini, kültürel dinamikleri nasıl şekillendirdiğini ve günümüzdeki yansımalarını anlatan bir kültür projesi…

Kahvenin bugününü, tarihinden gelen anlatımlarla aktaran ve İstanbul’u kahvenin yolculuğunda bir buluşma noktası olarak konumlayan projede Viyana, İstanbul ve Kahire’nin günlük yaşamında kahve ile kurulan yaşamsal ilişki tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seriliyor.

Suna Altan’ın küratörlüğünde, Yeşim Bakırküre’nin sergi tasarımını, Haluk Tuncay’ın grafik tasarımlarını, Sercan Tekcin’in de videolarını üstlendiği “Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana” projenin fotoğrafları ise Manuel Çıtak’a ait. Projede üç şehrin kalbinden gelen fotoğraf karelerine, kahve tarihi ve yazınlarından alıntılanan hikâyeler ve videolar eşlik ediyor.

Mehmet Kurukahveci Kültür Merkezi tarafından düzenlenen sergi süresince her Cumartesi günü “Kahve Bahane, Sohbet Şahane” adıyla düzenlenecek sohbetlerde de kahve tarihi ve kültürü konusunda uzman isimlerle interaktif söyleşiler gerçekleştirilecek.

Projeye hayat veren fotoğraf ve alıntılar, ayrıca “Üç Şehir Bir Kahve” kitabı ile bir araya getirildi. “Üç Şehir Bir Kahve” kitabına sergi süresince Millî Reasürans Sanat Galerisi’nden ulaşılabilecek.

Sergi süresince devam edecek söyleşilerin programı aşağıdaki gibi olacak:

9 Ocak, Cumartesi, Saat 14:30

Beşir Ayvazoğlu, Yazar

Kahve Tiryakileri

 

16 Ocak, Cumartesi, Saat 14:30

Çiçek Akçıl Harmankaya, Sanat Tarihi Uzmanı

Türk Kahvesi ve İstanbul Kahvehaneleri

 

23 Ocak, Cumartesi, Saat 14:30

Prof. Dr. Zeynep Tarım

Osmanlı Sarayında ve Devlet Adamları Arasında Kahve İkramı

 

30 Ocak, Cumartesi, Saat 14:30

Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu

Kahve ve Okuma

 

6 Şubat, Cumartesi, Saat 14:30

Turgay Tuna, Mısır Tarihi Uzmanı ve Araştırmacı – Yazar

Kahire Kahvehaneleri

 

13 Şubat, Cumartesi, Saat 14:30

Musa Dede, Gazeteci ve Yazar

Kahve ve Tasavvuf

 

20 Şubat, Cumartesi, Saat 14:30

Yrd. Doç. Dr. Nihal Bursa, Öğretim Görevlisi

Türk Kahvesinin Maddi Kültürü

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.