Barbaros’un bilinen en eski portresi Deniz Müzesi’nde sergileniyor

BARBAROS HAYREDDIN PASA'NIN BILINEN EN ESKI PORTRESI ILK KEZ DENIZ MUZESI'NDE SERGILENDI. FOTOGRAF: ENVER ALAS/ISTANBUL, (DHA)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ‘Deniz ve İnsan’ konulu 13. Geleneksel Resim Yarışması Ödül Töreni ile ‘Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa Tabloları Sergisi’nin açılış töreni Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde yapıldı.

Törende, ünlü Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın İtalyan ressam Pietro Della Vechia tarafından yapılan yağlı boya portresi de ilk kez sergilendi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun talimatıyla, 4 Haziran’da New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi’nde gerçekleşen müzayedede satın alınan ve bilinen en eski Barbaros portresi olarak kabul edilen Vechia’nın eserinin, 60 bin liraya satın alındığı öğrenildi.

‘Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa Tabloları Sergisi’ kapsamında, bu eserle birlikte Deniz Müzesi envanterinde bulunan 2’si anonim toplam 15 Barbaros portresi de sergileniyor.

Deniz Müzesi ziyaretçileri iki hafta boyunca sergiyi gezebilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 13. Geleneksel Resim Yarışması
Sergi öncesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ’13. Geleneksel Resim Yarışması’nda dereceye girerek ödüle layık görülen eserler de açıklandı. 86 sanatçının 123 eser ile katıldığı yarışma sonucunda seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme ile dereceye girenlere ödülleri verildi. Ayrıca 36 eserin Deniz Müzesi’nde sergilenmesine karar verildi. (DHA)

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.