Akdeniz Dünyası Ekim 2015 Bülteni

11990468_10153521416425822_7681306760993361388_n

Napoli’de Konferans: Avrupa Akdeniz’inde Kölelik: İs, Hareket ve Piyasa/Pazarlar

Akdeniz Dünyası’ndan Gianpietro Sette, Napoli’de “Amministrazione ed evoluzione politico nella provincia ottomana d’ Algeri nel Seicento” başlıklı bir bildiri sundu. Bildiri, 17. yüzyıl Osmanlı Cezayir eyaletinde idari ve siyasi dönüşümü ele alıyor.

Yemek ve Kültür Dergisi 41. Sayı

Akdeniz Dünyası’ndan Nazlı Türker Pişkin, “Yemek ve Kültür” dergisinin 41. sayısında “Denizcilerin, Seyyahların ve Fakir Adalıların Yiyeceği Peksimet” başlıklı çevirisi yayınlandı. Aglaia Kremezi’ye ait yazı etimolojide, seyahatnamelerde, tarih boyunca çeşitli toplum ve kültürlerde peksimet konusunu ele alıyor.

Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi gerçekleştirildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Osmanlı Araştırmaları Merkezi’nce 4 gün süren kongreye yerli ve yabancı pek çok araştırmacı ve akademisyen katıldı. Kongrede,

Abdulmennan M. Altıntaş “Sir Henry Middleton ve East India Company’nin Kızıldeniz’de Ticaret Arayışı (1610-1612)”

M. Sait Türkhan, “1704-1706 İskenderun Limanın’dan Yapılan İngiliz Ticareti” adlı bildirilerini sundular.

Rönesans ve Osmanlı Dünyası

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Anna Contadini ve Claire Norton tarafından derlenen ve Ebru Kılıç’ın Türkçeye çevirdiği Rönesans ve Osmanlı Dünyası adlı kitabı yayımladı.

Karadeniz’de Rusların batırdığı Osmanlı gemisi bulundu

Rus dalgıç ve arkeologlar Karadeniz ve Azak Denizi’ni birleştiren Kerç Boğazı’nda Osmanlı Donanması’na ait batık bir gemi buldu. Batık geminin 18. yüzyıla ait olduğunu belirtilirken, Yenikale Körfezi Savaşı sırasında Rus Amiral Fyodor Ushakov tarafından batırılan bir Osmanlı gemisi olduğunu düşünülüyor.

Zeytinin Akdeniz’deki Yolculuğu

Prof. Dr. Christos Hadziiossif ve Prof. Dr. Suraiya Faroqhi’nin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta Osmanlı dünyasındaki zeytin ve zeytinyağı ticareti ele alındı.

Girne Üniversitesi’nden Akdeniz’e özgü gemiler, limanlar, tersaneler ve fenerler sergisi

Sergide Girne Kayığı, Uluburun batığı, Osmanlı kadırgası, İsa’nın kayığı, Bizans dromonu, Roma ticaret gemisi ve Mısır ticaret gemisi olmak üzere yedi adet ahşap gemi modeli, on iki adet yağlı boya tablo, yirmi adet gravür ile konu ile ilgili Türkçe ve İngilizce bilgi panoları ver alıyor.

Malta’da “Büyük Kuşatma 1565” Konferansı gerçekleştirildi

Kuşatmanın 450 yılında Malta ve Akdeniz toplumu üzerine etkileri ele alınırken İngiltere, İtalya, Malta ve Türkiye’den önde gelen akademisyen ve araştırmacılar katıldılar. Türkiye’den katılanlar ise Metin Ataç, Emrah Safa Gürkan ve Emir Yener oldu.

“Journeys in the Ottoman World Conference” (Osmanlı Ülkesine Seyahat Konferansı)

İpek Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngiliz Dili ve Edebitayı tarafından “Journeys in the Ottoman World Conference” (Osmanlı Ülkesine Seyahat Konferansı) düzenlendi. Konferansın ilk günü, Osmanlı seyyahları konusunda çalışmalarıyla tanınan ve Seyahatname’nin ışığında at sırtında Evliya Çelebi’nin ayak izlerini takip etmeyi amaçlayan “Evliya Çelebi Yolu” projesiyle tanınan Exeter Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gerald Maclean konuşma yaptı.

Haliç Tersanesi’ne santral kuruldu

Haliç Tersanesi’nin Taşkızak Tersanesi kısmına, Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli’ne beton sağlamak için kurulan santral tepki çekti. Doç. Dr. Gül Köksal, Haliç Tersanesi’nin ‘boş bir alanmış’ gibi düşünüldüğünü, tarihsel öneminin göz ardı edildiğini belirterek şunları söyledi: “Dünyada hâlâ üretim işlevini sürdüren en eski tersane. Haliç Tersanesi, Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyete kadar kentteki deniz ulaşımının ve araçlarının geliştirilmesi için üretimin halen devam ettiği önemli bir yer. Bu kültürel mekanı gelecek nesillere taşımak, uluslararası bir duyarlılıkla korumamız gerekir. Oysaki 6 asırlık birikim, 40-50 yıllık yatırımlar uğruna feda ediliyor.”

Tunus’un Askeri Tarihi, Kasru’l Verde Müzesinde

Tunus’un askeri tarihi, Menube kentindeki Kasru’l Verde müzesindeki silahlar, belgeler ve savaşlara şahitlik eden araçlarla yeni nesillere aktarılıyor. Toplar gibi ağır silahlar ve savaş gemileri sergilenenler arasında.

“Osmanlı Tarihinin Görünmeyen Yüzü: Askeri İsyanlar ve Darbeler Konferansı”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen “Tarih ve Kültür Sohbetleri” etkinliğinde tarih boyunca isyan ve darbe konuları ele alındı.

“Osmanlı Döneminde Kıbrıs” Sempozyumu gerçekleştirildi

1571 yılından 1878 yılına kadar 307 yıl gibi uzun bir süre Osmanlı egemenliğinde kalan adanın siyasi, askeri, ekonomik idaresi ve adanın Akdeniz siyasetindeki önemi tartışmaya açıldı.

Avrupa Yahudi Kültürü Günleri Edirne’de başladı

Edirne’de başlayan Avrupa Yahudi Kültürü Günleri, Edirne Büyük Sinagogunda, liderliğini Mimar Rubi Asa ile Vladi Benbanaste’nin yaptığı Focus Grubu’nun ‘Kültürlerin Buluştuğu Şehir Edirne’ başlıklı fotoğraf sergisi ile başladı.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.