Kuruluşunun 560. Yılında Tersane-i Amire’yi Geleceğe Taşımak

12314572_10153393307834353_5153408086907213764_o

6 asırlık geçmişe sahip Haliç Tersaneleri, güncel üretim tesislerini içeren teknolojik altyapının yanı sıra, Bizans ve Osmanlı klasik dönemlerinden kalan tarihsel nitelikteki çok önemli kalıntıları da içermesi sebebiyle İstanbul’un sahip olduğu en önemli, yaşatılması mutlak bir gerçek olan endüstriyel miras alanlarından biridir.

İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca sit alanı olarak tescil edilmiş olan Tersane bölgesi için, kültürel kullanımı öneren işlevden uzak; otel, apart otel, müstakil apart gibi tesisler, ofis, büro, yönetim binaları, banka, finans kurumları, çarşı gibi fonksiyonlar getiren dava konusu imar planları, dünya miras listesine aday olacak nitelikleri taşıyan ve bu nitelikleri korunup geliştirilerek geleceğe taşınması gereken Haliç Tersanelerini parçalayacak, kimliğini yok edecek ve sermaye gruplarının çıkarlarına yönelik bir şekilde imara açılmasına neden olacaktır. Ayrıca Haliç’in çevresiyle etkileşimi göz önüne alındığında, çevresine emsal niteliği taşıyacağı yani dava konusu planların, daha büyük çaplı bir rant odaklı dönüşümün önünü açacağı da ortadadır.

İşte son zamanlarda Haliç Dayanışması aktivistlerinin yaptıkları faaliyetler, gösteriler, protestolar, açılan davalar, kamuoyu oluşturma gayretleri, şimdi bir konferansla taçlandırılıyor. Tansel Timur, Tuncay Zorlu, Gül Koksal, Ozan Yurdakul gibi isimlerin katıldığı konferans Titanic Business Otel’de 11 Aralık 2015 tarihinde düzenlenecek ve saat 14:45’te başlayacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.