Aralık 2015 Akdeniz Dünyası Bülteni

1474483_10208472081782472_6451090177186219348_n

Derin Tarih Endülüs Özel Sayısı

Derin Tarih 4. özel sayısında İslam medeniyetinin kayıp halkası Endülüs’ü masaya yatırıyor. 8 asır  boyunca İber yarımadasında bir rüya imparatorluğu kuran Endülüs medeniyeti Kurtuba Camii’nden Elhamra Sarayı’na, birlikte yaşama kültüründen hukuka, tarım faaliyetlerinden seramiklere A’dan Z’ye ele alındı.

Osmanlılar İspanyol zulmüne dur dedi mi? Denizlerdeki Osmanlı-İspanyol mücadelesi Akdeniz Dünyası’ndan Hüseyin Serdar Tabakoğlu tarafından ele alındı.

Macaristan’da Kanuni Süleyman türbesi, Osmanlı yerleşkesi bulundu

TİKA’nın katkılarıyla Macaristan’da ortaya çıkarılan yeni bir Osmanlı yerleşkesi ve içinde Kanuni Sultan Süleyman türbesi bulundu. Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Macaristan’da bir araştırma grubu kurulmuştu.

Osmanlı donanmasının ‘çektirme’lerini maketlerde yaşatıyor

Osmanlı döneminde donanmada da kullanılan “çektirme”lerin inşa edildiği Bartın’da, ahşap ustası Hasan Üstündağ bu gemilerin maketini yaparak geçmişten kalan mirası bugünlere taşıyor.

PTT’den “Haliç Tersaneleri” Konulu Anma Pulu

PTT, Haliç Tersaneleri (Tersane-i Amire) konulu anma pulu ile zarfını satışa sundu.

Tarihi Haliç tersaneleri Venedik’e taşınıyor!

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Mimarlık Bienali’nin Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje belirlendi. ‘Darzanà’ başlıklı proje Arsenale ile tarihi İstanbul tersanelerini bir araya getirmeyi, Venedik’teki bir tersane gözüne İstanbul tersanesini beraberindeki tarihi çağrışımlar, alışverişler, tartışmalar,
benzerlikler ve gelecek hayalleriyle birlikte taşımayı amaçlıyor.

400 yıllık ‘Barbaros’ tablosu İstanbul’da

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın en eski yağlı boya tablolarından biri, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ABD’deki bir müzayededen alınarak İstanbul’a getirildi.

17’üncü yüzyıl İtalyan ressamlarından Pietro Della Vecchia’nın “Barbarossa lakaplı Berberi Korsanı’nın Profili” adlı resim, İstanbul Deniz Müzesi’nde 14 Barbaros tablosuyla birlikte sergileniyor.

İzmir Pinto Sinagogu kaderine terk edildi

17. yüzyılın ilk yarısında, İzmir’de kurulan ilk üç sinagogdan biri olan ve bir zamanlar Rabi Yosef Eskapa tarafından da kullanılan Pinto Sinagogu, ne yazık ki bugün içler acısı durumda. Çatısı olmayan yapı moloz ve toprak yığınları ile dolu.

İzmir’de Bizans döneminde Yahudilerin yaşadığını düşündüren iki bulgu

Anadolu’daki Yahudi tarihi yaklaşık 500 yıl önce, Yahudilerin İspanya’dan kovulduğu tarih olan 1492 yılında başlamadı. 1492’den önce de Anadolu’da Yahudiler vardı.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.