Keşifler Çağında Bir Osmanlı Denizcisi: Piri Reis Sergisi Lübnan’da Açıldı

CfTxmeOUEAAwNC0

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Yunus Emre Enstitüsünde, Piri Reis haritalarını konu alan sergi açıldı. Yunus Emre Enstitüsünde, 15’inci yüzyılın sonu ve 16’ıncı yüzyılın başında yaşayan Osmanlı denizcisi Piri Reis’in çizdiği haritaların bulunduğu serginin açılışına Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Cengiz Eroğlu ve Lübnanlı tarih meraklıları katıldı.

CfTxmhhUAAAKyWW

Serginin ardından İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bostan “Keşifler Çağında Bir Osmanlı Denizcisi Piri Reis” başlıklı bir konferans verdi.

Piri Reis’in Akdeniz, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde Osmanlı Devleti’nin ilerlemesi için önemli görevler ifa ettiğini belirten Bostan, Piri Reis’i “15’inci yüzyılın sonlarında yaşanan coğrafi keşifleri yakından takip etmiş ve bunu açıklayıcı harita ve kitaplar yazmış önemli bir deniz bilimcisi, haritacı ve deniz gazisidir.” diye tanımladı.

CfTxmaaUsAA0DN3

Bostan, Piri Reis’in Akdeniz’de pek çok savaşa katıldığını ve bu sayede Akdeniz’i çok iyi bildiğini vurgulayarak, “Piri Reis, merakı sayesinde ele geçirdiği bütün haritaları bir bilim adamı titizliği ile incelemiş ve bunlardan Akdeniz’i tanıttığı bir kılavuz kitap (Kitab-ı Bahriye) hazırlamıştır” dedi.

Piri Reis’in, yaşadığı dönemdeki en önemli hadiselerden bir olan coğrafi keşiflerin haritasını çizdiğini ifade eden Bostan, bu sayede Osmanlı Devleti’nin ve dönemin padişahlarının bu keşiflerden haberdar olduğunu söyledi.

CfTxmeMVIAAY4GV

Çanakkale Boğazı kıyılarında yer alan Gelibolu’da 1470 yılında doğan Piri Reis, amcası ünlü denizci Kemal Reis’in yanında küçük yaşlarda donanmaya katıldı. Amcasıyla yarı bağımsız denizciler olarak Akdeniz’de Osmanlı siyasetine hizmet eden Piri Reis, Osmanlı donanmasında da önemli görevler üstlendi.

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.