Venedik Bienali’nde Osmanlı kadırgası

venedik-bienali-nde-osmanli-kadirgasi-6710899

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında Türkiye Pavyonu’nda yer alacak projenin detayları açıklandı. ‘Darzanà’ adlı projede, Osmanlı dönemi deniz kuvvetlerinde yer alan ‘baştarda’ yeniden inşa edilecek.

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 28 Mayıs-27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu sergisi, Schüco Türkiye ve Vitra’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nun önceki akşam düzenlenen basın toplantısıyla ön bilgileri açıklandı.

Akdeniz’in ikiz limanları

Küratörler Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar’ın öncülük ettiği ekibin hazırladığı proje ‘Darzanà’ başlığını taşıyor. Darzanà, bir zamanlar Akdeniz’in ikiz limanları olan Venedik ve İstanbul arasında bir köprü kurmak amacını güdüyor. ‘Darzanà’ projesi için de Haliç kıyılarındaki tersane yapılarının içinde var olan atık malzemelerle, 17. yüzyılda Osmanlı deniz kuvvetlerinde önemli bir yere sahip olmuş, kadırga kategorisinde bir gemi olan ‘Baştarda’ inşa edilecek. Bir benzer örneği halen İstanbul’daki Deniz Müzesi’nde bulunan ‘Baştarda’, Sale d’Armi binasındaki Türkiye Pavyonu’nun yer aldığı göze taşınacak ve orada tekrar kurulacak.
Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alacak projeyle ilgili 5 Nisan akşamı Salon İKSV’de bir etkinlik gerçekleştirilecek. Proje için küratöryel işbirliği yapan Cemal Emden ve Namık Erkal, İstanbul’daki tersanelerin tarihini fotoğraflar ve hikâyeler üzerinden katılımcılara aktaracak.

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.