Tarih Konuşmaları II: “Usturlap ve Denizci Usturlabının Yapıları ve Kullanım Alanları Üzerine Bazı Tespitler”

Akdeniz Dünyası Araştırmaları bilim dalının “Tarih Konuşmaları” adıyla düzenlediği ikinci etkinlikte İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünden Dr. Gaye Danışan Polat’ı konuk ediyor. Bilim tarihi çalışmaları, siyasi ve askeri tarih çalışmalarının gölgesinde kalsa da, bu alanlardaki tartışmaları genişletip yeni tartışmalar açabilecek nitelikte olduğu biliniyor.

Son dönemde yapılan çalışmaların Akdeniz coğrafyasında rekabet eden taraflar arasında, bir tarafın gerilemesinden çok, etkileşimin mevcut olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda, Osmanlıların teknolojik üstünlükten ziyade sayısal üstünlükle savaş kazandığı ya da 16. yüzyıldan sonra teknolojik gelişmeleri  takip etmedikleri gibi teyide muhtaç savlar, bilim tarihinin önemini göstermektedir.

20 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecek etkinlikte, “Usturlap ve Denizci Usturlabının Yapıları ve Kullanım Alanları Üzerine Bazı Tespitler” başlıklı bir oturum düzenlenerek usturlabın tarihi, yapısı, kullanım alanları, etkileri ve denizcilikteki yeri, usturlap ile denizci usturlabı arasındaki fark ve benzerliklerin neler olduğu, en sonunda da Osmanlı’da usturlabın kullanımı konuları ele alınacaktır.

Dr. Gaye Danışan Polat akademik etkinlik sayfası için tıklayınız…

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.