Tarih Konuşmaları V- Topkapı Sarayı Harem Duvarları ve Saray Koleksiyonundaki Gemi Tasvirleri

      Topkapı Sarayı’nda son yıllarda yapılan onarım çalışmaları sırasında duvar sıvaları altlarından yeni çıkarılan bazı manzara resimlerinde de çeşitli özelliklerdeki gemi resimleri dikkati çekmektedir. Diğer süsleme elemanları olan çini, kalem işi ahşap süsleme ile birlikte kullanılan bu manzaraların arasında sıklıkla gemi-kalyon-kayık-buharlı gemilere de rastlanmaktadır.
Harem Koleksiyonu içerisinde bulunan bir grup eserden, III. Selim dönemine ait çeşitli gemi motifli işlemelerin olduğu yastık ve döşeme minderleri, armalı madalya yastığı, Sultan III. Selim’in (doğum 1761- ölüm 1808). kendisine ait olan yazı çekmesi üzerindeki yağlı boya manzaraları içerisinde Topkapı Sarayı ve önündeki yelkenli gemiler ile Osmanlı donanması tasvir edildiği örneklerde; duvarlardaki manzara resimlerinde Topkapı Sarayı önündeki gemilerin sıklıkla bu dönemlerde yapılmış olması III. Selim’in ordu ve donanmadaki yenileşmeyi de işaret etmektedir.
Eserler üzerinde özellikle Topkapı Sarayı’nın önünde donanma resimlerinin yer alması Osmanlı ordu ve donanmasının da güçlü ve yenilmez olmasının ifade edildiği simgesel bir anlam içermiştir. Halen devam eden onarım çalışmalarında duvar sıvaları altındaki yeni bulgularda ortaya çıkan manzara resimleri içinde Osmanlı dönemi gemi ve çeşitli kalyon, kayık, vb. figürlerin de bulunması da Saray koleksiyonlarındaki eserlerde ordu donanmasının yer alması ve farklı çeşitte gemilerin resmedilmesi gemicilik alanında yapılan yenilikleri de göstermesi açısından yeni araştırmalar için önemlidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.