Tarih Konuşmaları’nda Gümrük Sistemi Konuşuldu

dsc_0043

Dr. Saim Çağrı Kocakaplan

Akdeniz Dünyası Araştırmaları Tarih Konuşmalarına 22 Kasım 2016 tarihinde Marmara Üniversitesi’nden Saim Çağrı Kocakaplan, “Osmanlı Devleti’nde Ekonomi-Maliye İlişkisinin Gümrük Sistemi Üzerinden Analizi” başlıklı konuşmasıyla konuk oldu.

Osmanlı dönemi İstanbul Gümrükleri üzerine çalışan Kocakaplan, doktora sürecinde Osmanlı arşivlerinden hareketle ulaştığı sonuçları ve bulguları dinleyicilerle paylaştı.

Konuşmada 18. Yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı ülkesinde gümrüklerin coğrafi dağılımı ve mali teşkilatlanması ile bu gümrük ağında ticari hareketlilik ve mali büyüklük itibarıyla önde gelen İstanbul gümrükleri çeşitli yönleri ile anlatıldı.

dsc_0046

İstanbul içi deniz ve şehir gümrükleri merkezliğinde, Marmara bölgesi ile batıda İzmir-Sakız, doğuda Sinop-Samsun gümrüklerine kadar olan gümrük noktalarını içeren İstanbul gümrük bölgesinin gümrük mukataası olarak yönetimi, bileşenleri ve teşkilatlanması yorumlandı. Bu ağ içerisindeki gümrük noktalarının gelirleri ve çalışılan dönemde yaşanan değişimler analiz edildi.

Konuşmanın devamında, İstanbul şehri içindeki Eminönü, Galata, Karagümrük ve Kervan gümrüklerinden oluşan kara ve deniz gümrüklerinde meydana gelen ticari hareketliliğin büyüklükleri, yıllara göre değişimi karşılaştırmalı olarak ele alındı.

dsc_0039

Başkentte gerçekleşen ticaretin yönü, ticareti yapılan mallar ve ticaretin tarafları konuşmada üzerinde durulan diğer hususlardı.

Konuşmanın sonuç bölümünde ise gümrük gelirlerinin mali yönetimi, gümrüğün devletin düzenli ve düzensiz muhtelif harcamalarına aracılık edişi gibi konu başlıkları Osmanlı Devleti’nde ekonomi-maliye ilişkisi bağlamında tartışıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.