Tez-Makale Sunumları: “Akdeniz’de Osmanlı-İspanya Rekabeti: 1560-1574: Teşkilat, Denizgücü ve Savaş”

Dr. Hüseyin Serdar Tabakoğlu’nun İstanbul Üniversitesi Yeniçağ Tarihi bölümünde Prof. Dr. İdris Bostan danışmanlığında hazırladığı tezi bağlamında 16 Mart Perşembe Saat 17.00 günü Şakir Kocabaş Salonunda bir sunum gerçekleştirirecek.

XVI. Yüzyılın ikinci yarısında II. Felipe’nin idaresine bırakılan İspanyol Monarşisi kendi çıkarları çerçevesinde Akdeniz’de Müslüman korsanlarla ve Osmanlı deniz gücüyle mücadeleyi sürdürmüştü. 1560 yılında Cerbe Savaşı’ndaki İspanyol yenilgisinden sonra II Felipe Osmanlı donanmasıyla mücadele edebilmesi için İspanya’nın Akdeniz’de iddialı bir denizgücü olması gerektiğini anlamıştı. Akdeniz’de Osmanlı deniz hâkimiyetini kırmayı amaçlayan İspanyol denizgücü stratejisi kapsamında İspanya kaynaklarını Akdeniz cephesi için seferber etmiş ve çok sayıda kadırga inşa edilip donatılmıştı.

İnebahtı Deniz Savaşı’nda Osmanlı donanmasının yenilebilmesi ancak İspanyol denizgücü stratejisinin bir sonucu olarak mümkün olabilmişti. Buna karşılık Osmanlıların donanmalarını hızla yeniden inşa etmeleri ve 1574 yılında Tunus’u geri almaları İspanyolların İnebahtı sonrasında da Osmanlı denizgücü ile rekabet edemeyeceklerini ortaya koymuştu. Böylece Akdeniz’de iddialı bir denizgücü olma hedefinden vazgeçmek zorunda kalan II. Felipe İspanyol Monarşisi’nin kaynaklarını Kuzey Avrupa ve Atlantik cephesine yoğunlaştırmıştı.

Tabakoğlu, Simancas ve Madrid Museo Naval Arşivlerini kullandığı tezinde özellikle Osmanlı ve İspanyol imparatorluklarının karar verme mekanizmaları, askeri-mali bürokrasilerinin ve denizcilik altyapılarının deniz gücü bağlamında karşılaştırmalı olarak inceliyor. Bu kapsamda, Osmanlı denizgücü kapasitesinin tam olarak ortaya konulabilmesi için örneklem olarak 1560-1574 yılları arasında Akdeniz’de gerçekleşen Osmanlı-İspanyol rekabetini ele alıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.