Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu Tamamlandı

CBrc_JhW8AA7NK5

Kara Mürsel Alp Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun Piri Reis Salonu’ndaki ilk konferansında az bilinen tarihsel gerçekler gün yüzüne çıkartıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu sene Kara Mürsel Alp ana teması ile hayata geçirdiği Kocaeli Tarihi Sempozyumu-2’de Osmanlı’nın ilk dönemlerinde kullanılan Karamürsel Gemisi hakkında bilinmeyenler anlatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, törende yaptığı konuşmada tarih ve tarihi mirasin büyük bir zenginlik olduğunu, Kocaeli bu tarihi miras açısından 5 nin yıllık bir mazisinin olduğunu söyledi.Kocaeli’nin Türk İslam medeniyetinin başlamasından çok öncede tarihi derinliklerinin olduğuna işaret eden Karaosmanoğlu, Bitinye, Nicomedya, Bizans, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet tarihinin ele aldığında, çok zengin bir tarihi miras üzerinde olduklarını vurguladı.

idbos

Prof. Dr. İdris Bostan’a, Karaosmanoğlu tarafından Kocaeli Tarihi Ödülü verildi

 

Prof. Dr. İdris Bostan ise “Kara Mürsel Alp ve Osmanlı Denizciliğinin Gelişim Süreci” konulu konuşmasında, büyük devletlerin güçlü deniz gücü olmadığı takdirde varlıklarını uzun süre korumalarının ve caydırıcılık görevlerini sürdürmelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Osmanlı İmparatorluğu’nun sadece 100 yıl içinde 17. yüzyılda İstanbul tersanesinde bin gemi inşa ve tamir ettiğine dikkati çeken Bostan, şunları söyledi: “Bu deniz gücü çok çeşitli gemilerden oluşuyordu. Osmanlı Donanmasında klasik Akdeniz savaş gemilerinin egemen olduğu kürekle hareket eden gemiler çoğunluğu oluştur. 15. yüzyılın sonuna kadar bu kürekli gemiler büyüklük ve küçüklüklerine göre değişiyordu, oturak sayılarına göre ad alıyorlardı.

Fatih Sultan Mehmet’in 1475 senesinde Gelibolu’da 100 kadırgayı savaşa hazır halde tuttuğunu belirterek “mükayese olsun diye söyleme ihtiyacı duyuyorum 90 senede Türkiye Cumhuriyeti bir tek fırkateyn inşa edebildi.” diyerek Osmanlı İmparatorluğu’nun Fatih döneminden başlayarak denizlere verdiği önemi vurguladı.

Osmanlı’nın ilk Kaptan-ı Deryası Kara Mürsel Alp’in kendi adıyla günümüze kadar ulaşan gemiyi, kendi kurduğu tersanede geliştirdiğini ifade eden Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca, Karamürsel gemisinin İstanbul’un fethinde kullanıldığını aktardı.

CB0DweNW8AArL9B

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca, İstanbul’un fethi başta olmak üzere Malta Kalesi Kuşatması, Mercidabık Savaşı, Kıbrıs Seferi, Avusturya Savaşı gibi birçok savaş ve kuşatmada Karamürsel gemisinin Osmanlı’ya hizmet verdiğini aktardı.

Moderatörlüğünü Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Prof. Dr. Azmi Özcan’ın yaptığı sempozyumun ilk gününde Bahçeşehir Üniversitesinden Prof. Dr. Heath W. Lowry, Cezayir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Chakib Benafri konuşma yaptı. Pazar günü sona eren sempozyumda Türk denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip gemi modelleri ile Osmanlı dönemine ait Kocaeli ile ilgili belgeler sergileniyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.