Yeni Kitap: XVI. Yüzyıl Alman Seyahatnamelerine Göre Akdeniz

alman_seyehannameleri

İstanbul Üniversitesi “Akdeniz Dünyası Araştırmaları” bilim dalında“16. Yüzyıl Alman Seyahatnamelerinde Akdeniz” adlı tezle yüksek lisansını tamamlayan Ergün Özsoy‘un özverili çalışması Libra Yayınevi tarafından kitaplaştırıldı.

Kitabın içinden: 

Akdeniz, çeşitli kültürlerin, genişçe bir alanda, hem buluştuğu hem de ayrıldığı bir coğrafya, aynı zamanda bu kültürlerin ortaklaşa tarih oluşturduğu bir sahnedir. Akdeniz, denizler, karalar, nehirler, göller ve dağlar kadar, diller, dinler, kültürler ve değerlerin iç içe yaşadığı bir beşiktir. Bu zenginlik göz önünde bulundurulduğunda, Akdeniz Dünyası daha araştırılacak pek çok alanı ile önümüzde durmakta, adeta kazdıkça yeni eserler veren bir arkeoloji sahasına benzemektedir. Fernand Braudel, Akdeniz’in, üzüm bağları ve zeytinlik manzaralarından daha fazlası olduğunu söyler. Burası insanın ortaya çıktığı coğrafyadır. Bu çalışmada Akdeniz dünyasının öne çıkan dönemlerinden 16. Yüzyıl’da, Akdeniz’de çeşitli nedenlerle seyahat etmiş olan Almanların yazmış olduğu seyahatnamelere göre Akdeniz’in anlatımı sergilenmeye çalışılmıştır. Geçmiş dönemleri, o devirde yaşamış insanların gözleriyle görebilme imkanını sağlayan seyahatnameler, elçilik günlükleri ve benzer metinler tarih araştırmalarının klasik kaynakları arasında kabul edilmişlerdir. Dolayısıyla seyahatnameler çeşitli yönleriyle inceleme konusu yapılmaya ve tarih araştırmalarına kaynaklık etmeye devam etmektedir.

Yazar hakkında:

1970 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ordu, Eskişehir ve Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi’nde okutmanlık yaptı ve uzun yıllar “Yabancılara Türkçe Öğretimi” alanında çalıştı. Antalya’da Yayınlanan Mavi Portakal Edebiyat Dergisi’nin yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Çeşitli dergilerde edebiyat yazıları yazdı. İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim dalında “16. Yüzyıl Alman Seyahatnamelerinde Akdeniz” adlı tez ile Yüksek Lisans yaptı. 2013 yılı yazında yaşadığı İstanbul’dan ayrılarak Almanya’ya yerleşti. Halen Augsburg Üniversitesi Diller Merkezi’nde Türkçe Okutmanı olarak çalışmaktadır.

Satın almak için…

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.